esnaf kefalet kredisi

esnaf kefalet kredisi nedir?
TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) tarafından Türkiye de faaliyet göstermekte olup esnaf ve sanaatkarlar odasına kayıtlı vergi mükellefi olan esnaflar için Devletimiz tarafından Halkbankası görevlendirilerek hiç bir aracı kurum olmadan çeşitli faaliyetlerini yürütmesi, işlerini büyütmesi, mal alımı v.s. konular için kullandırılacak kredinin bu kooperitif tarafından kefil olunmaktadır.Kısaca buna esnaf kefalet kredisi denilmektedir.

esnaf kefalet kredisi şartları nelerdir?
Bu konuda yazılı ve görsel basının yanı sıra internet ortamındaki web sitelerinden bir çok spekülasyon yapılarak özellikle bilgi kirliliği yaratılmaktadır.Kısa bir bilgi verdikten sonra şartlar sırasıyla;
1-Türkiye Cumhuriyetinde esnaf ve sanatkar olmak.
2-esnaf ve sanatkar kayıtlı olmak.
3-Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet göstermek veya ilgili koparatifin çalışma alanında olması.
4-Sadece bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olması şartları aranmaktadır.

esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar?
Limit bağlı bulunduğunuz oda tarafından değerlendirildikten sonra, krediye başvuru yapan esnafın vergi geçmişi, yıllık cirosu, işletme faaliyeti neticesinde bir kredi limiti belirlenir.Ancak son zamanlarda devlet destekli krediler için her seferinde maksimum limit değişilik göstermektedir.
Örneğin En son nefes kredisinde üst limiti 200.000 (ikiyüzbin) Türk Lirasıydı.

esnaf kefalet kredi hesaplama 2018 tablosu için halkbankası internet sitesi üzerinden araştırma yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

esnaf kefalet kredisi 2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti başbakanın açıklamasıyla birlikte nefes kredisi adı altında 2018 yılı ikinci çeyreğinde esnaflara duyruldu.

esnaf kefalet kredisi nasıl alınır?
-Kredi almak bağlı olduğunuz odaya başvuru yaparak müracaat etmeleri gerekmektedir.
-Müracaat yapan esnafın durumu Yönetim kurulu tarafından incelendikten sonra nihai karar 15 gün içerisinde esnafa bildirilir.

Buna ilave olarak kefalet kredisi için başvuru yapan esnafın; Ekonomik durumu, Mali durumu, Geçmiş döneme ait tüm verileri incelendikten sonra verilecek üst kredi limiti belirlenir.Bu limit doğrultusunda Halkbankasına bilgi verilip kredi talep edilir, Halkbankası gerekli incelemeleri yapıp olumlu olması sonucunda kredisi çıkar.

esnaf kefalet kredi faiz oranları günümüz ekonomik şartlarında malesef sürekli değişilik göstermektedir, bu bakımdan her esnasın kefalet kredisi için başvurusunda farklı faiz oranları çıkabilir.

esnaf kefalet kredi kooperatifinin vermiş olduğu kredilerden bir tanesi de esnaf kefalet araç kredisidir.Araç kredisinde sıfır veya ikinci el fark etmeksizin vade süresi 60 aydır.Ayrıca aracın yaşı ve kredi vade oranı on yılı geçmemesi gerekmektedir.
Araç kredisinin bir diğer önemli hususu ise kredi başvurusunun araç alınmadan önce koparatife dilekçe verilmesi halinde işleme alınacaktır.
Ticari araç Kredi üst limit 500.000 (Beşyüz Bin) Türk Lirası olup faizi o günkü ekonomik durum göz alınarak çıkmaktadır.

Kısa Not; esnaf kefalet kredisi her ne kadar adı kredi olsa da bazı özel durumlarda faizsiz veya bir sene sonra geri ödemeli olarak yapılabilmektedir.Krediye başvuru yapacak esnafların işletmesinin durumunu ve ekonomik şartlarını düşünerek esnaf kefalet kredisine başvuru yapmaları kendi yararlarına olacaktır.

Bir cevap yazın